پارچه کرپ - شخصی دوزی بانوان _آمزش نحوه کار با پارچه کرپ

پارچه کرپ

پارچه کرپ

پارچه ها یکی از مهم ترین نیازهای پوشاکی بشر، و یکی از ارکان اصلی طراحی لباس می باشند. در بازارها با انواع پارچه های متنوع رو به رو می شوید که نه تنها جنس و بافت متفاوتی دارند، بلکه دارای طرح ها و رنگ های گوناگون هستند.

در سالهای اخیر یکی از انواع پارچه ها که طرفداران زیادی پیدا کرده و برای دوخت و دوز انواع لباس ها یا حتی دکور استفاده می شود، پارچه کرپ می باشد.

پارچه کرپ یک نوع پارچه بسیار لوکس و سنتی است. کرپ به گروهی از پارچه ها گفته می شود که از ابریشم، ریون، استات، پنبه، پشم، الیاف مصنوعی و یا ترکیبی از الیاف و چروک جزئی یا دونه دونه شدن در سطح پارچه تولید می شود.

این نوع پارچه،  یک پارچه نرم و کمی براق است. بافت پارچه به صورت لخت است و همین خصوصیت باعث  شده که کاملاً بر روی اندام بنشیند. هم چنین این پارچه به دلیل خوش قواره بودن، معمولاً وقتی به بدن چسبیده می شود، نوعی حس خاص بودن و گیرایی را برای فرد به وجود می آورد.

تاریخچه پارچه کرپ

کلمه کرپ از یک کلمه فرانسوی گرفته شده است که به معنای کوچک، نازک و پنکِیکی می باشد. این پارچه در گذشته تماماً از ابریشم ساخته می شد ولی امروزه در بافت آن از پلی استر نیز استفاده می شود.

پارچه کرپ در فرهنگ شهرنشینی انسانها، زمان خاصی ندارد. بسیاری از فرهنگ ها از این پارچه در یک مرحله از زندگی استفاده کرده اند. مثلاً کرپ توسط زنان ارتدکس یونانی به عنوان عزاداری مورد استفاده قرار می گیرد و در فرهنگ های مختلف شبه جزیره هند، برای تولید پوشاک معمولی به کار می رود.

امروزه از این پارچه معمولاً در سطح بالا و خارج از کاربردهای سنتی آن (مثلاً عزاداری) استفاده می شود. کرپ اغلب با دیگر انواع و بافت های پارچه ترکیب می شود که یک بافت منحصر به فردی ایجاد می شود که در تولید لباس های سبک بسیار مفید می باشد.

ویژگی های پارچه کرپ

برخی از ویژگی های این پارچه عبارت است:

  •  کشسانی مناسب
  •  بافت سوزنی شکل پارچه
  •  ضخامت مناسب
  •  سبکی پارچه
  •  رنگ بندی محدود پارچه
  •  مقاوم در برابر چروک شدن
  •  شستشوی آسان

پارچه کرپ

کاربرد پارچه لمه

از پارچه کرپ به دلیل ماهیت ظریفی که دارد، برای تولید روسری، لباس های مهمانی، لباس شب، و لباس سبک وزن مورد استفاده قرار می گیرد. از این پارچه برای گرفتن عکس های فشن، لباس های عروسی، پارچه های فاخر و دیگر لباس های محیط با کلاس مورد استفاده قرار می گیرد.

از این پارچه نه تنها برای دوخت لباس ها و پوشاک، بلکه برای دیگر تولیدات نساجی مثل پارچه رومیزی، رومبلی، کوسن های تزئینی و… استفاده می شود.

نحوه نگهداری ، شستشو و اتوکشی پارچه کرپ

برای حفاظت از بافت و شکل پارچه های کرپ بهتر است این پارچه ها را با آب سرد یا ولرم و با مواد شوینده بدون آنزیم شسته شوند. از قرارگیری درزیر نور مستقیم آفتاب جلوگیری شود تا لباس دچار رنگ پریدگی نشود.

هنگامی که لباس مرطوب است آن را به وسیله ی چوب لباس صاف آویزان کنید تا بعد از خشک شدن نیازی به اتوکشی نداشته باشد. در صورت نیاز به اتوکشی لباس را پشت و رو کرده و سپس اتو کنید.

برای جلوگیری از پرز دادن پارچه های کرپ، از برخورد لباس با اجسام زبر و هم چنین شستشوی مداوم آن جداً خودداری کنید.

برای مشاهده نمونه کارهای پارچه کرپ، کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *